This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Strona miejscowości
Galerie parafii
menu      Galeria
menu      brak
menu      brak
menu      brak
menu      brak
Aktualności
menu      Zmiany
menu      Różaniec
menu      Rekolekcje
menu      Ognisko - galeria
menu      Zapraszamy!!
menu      Uroczystości majowe
menu      102 Rocznica
menu      3 maj
menu      Odpust
menu      Miła wizyta
menu      Inicjatywy
menu      Wydatki parafii
menu      Ankieta
menu      Rozkład mszy św.


102 rocznica urodzin księdza prałata Jana Gustkowicza


Ksiądz prałat Jan Gustkowicz - urodził się 13 maja 1906 roku w Raciborsku. Pochodził z pobożnej rodziny. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Wieliczce, a potem wstapił do Seminarium Duchownego we Lwowie, w którym zakochany był od dziecka (mieszkała tam rodzina jego ojca). Świecenia kapłańskie przyjął w 1932r. W czasie okupacji ukrywał się, przyjął nazwisko Janowski. Pare razy dzięki pomocy Bożej Opatrzności cało wyszedł z opresji ze strony gestapowców czy komunistów. W 1948r. został proboszczem w parafii w Gdańsku Nowym Porcie. W kościele p.w. Św. Jadwiki Śląskiej. Służył dla tej parafii przez 47 lat. Pomagał odbudować wspólnote parafialną i zbierać odpowiednie środki materialne. W sposób szczególny włączył się w życie naszej parafii. Przyczynił się do budowy kościoła. Ufundował. m.in. Obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej(ołtarz główny), Matki Bożej Nieustającej Pomocy w 1945r.(ołtarz boczny, chrzcielny przy północnej ścianie nawy)., Matki Bożej Ostrobramskiej w 1980r.(kruchta wejścia głównego, zachodzni narożnik), a także stacje drogi krzyżowej, niektóre ornaty, pomoce liturgiczne...Zmarł w opinii świętości w 1993 roku. Został pochowany na cmentarzu w Gdańsku Nowym Porcie.


Zachęcamy parafian do przesyłania własnych (rodziców, dziatków, czy znajomych) wspomnień o księdzu Janie Gustkowiczu, lub ważnych informacji z Jego życia, które nie zostały zawarte w tej krótkiej biografii. Z góry dziękujemy.

email mateo86
Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO